Ezért nem jó, ha a TV vagy számítógép előtt eszel

Mindenkivel előfordult már, hogy a munkahelyén a számítógép előtt ebédelt, vagy otthon a kényelmes fotelben, TV előtt fogyasztotta el a vacsoráját. A képernyő előtti evés miatt többet, egészségtelenebbet, ráadásul gyakrabban eszel, és azt is rosszul! Ez tény, ne is próbálj vitázni! Sajnos a könyv szerelmeseinek sem szolgálhatok jobb hírrel, hiszen a problémák egy része őket is érinti. No, de pontosan miért is?

boritonak.jpg

Sok éve foglalkoztatja a kutatókat, hogy milyen hatással van a szervezetünk működésére és közérzetünkre ez a fajta viselkedés, és rengeteg kísérletet is végeztek a témában. Ha te is hódolsz ennek az szokásnak, bizony nem fogsz örülni! Nem mondom simán, hogy "Szokj le róla!", de próbállak meggyőzni, hogy legalább csökkentsd ezeket az alkalmakat és gondolkozz el a kedvezőtlen hatásain!

Egyáltalán, sokat étkezünk a gépek előtt?

A Living in Europe friss felméréseinek köszönhetően többek között az is napvilágot látott, hogy az európaiak fele rendszeresen a TV előtt költi el vacsoráját. A kutatás 8000 embert és 8 különböző országot érintett.

A magyarok 33%-a hasonlóan tölti az estéjét, aminek köszönhetően mi csak a lista végére kerültünk, messze elmaradva az olaszok 68%-ától, de azért mégiscsak egy riasztó adatról beszélünk. Félek, ha az ebédet és a számítógépeket is számba vették volna, már közel sem lenne ilyen jó a helyzet, szóval beszélnünk kell a problémáról!

television-mindless-eating.jpg

Ismerős Pavlov kutyájának története?

A legtöbben ismerjük az orosz fiziológus, Iván Pavlov munkásságát a klasszikus kondicionálás és a feltételes reflex jelenségének témakörében. A felfedezésért egyébként az úriember orvostudományi Nobel-díjat is kapott, amit szerintem megérdemelt.

Szóval hogy is volt az a híres kísérlet a kutyákkal?

Veleszületett reflex, ha a kutya ételt lát, nyáladzani kezd. A kísérlet abból állt, hogy minden étkezés előtt megszólt egy csengő, és egy idő után már étel nélkül is várták az ételt a kutyusok, nyálaztak az étel látványa/illata nélkül is. Az állattulajdonosok hasonló jelenséget figyelhetnek meg a tápos zacskó zörgése vagy a hűtőajtó nyitása kapcsán saját kedvencüknél.

Arra akartam ezzel kilyukadni, hogy ha az ételeidet a képernyőre tapadva fogyasztod el, akkor egy idő után saját magadat kondicionálod, hogy "Hohó, megy a TV, enni kell!", akkor is ha épp nem is voltál a bekapcsolás előtt éhes.

Egészségtelenebb ételeket fogyasztasz - "hála" a TV-nek

A TV-reklámokban egymást érik a kajákat és italokat népszerűsítő képsorok. Sajnos azonban ezek többsége nem az egészséges harapnivalókról szól, vagy a zöldség- és gyümölcsfogyasztás jelentőségéről, hanem pont azokról a falatokról, amiket jobb lenne kerülni.

A felelősség teljes egészét valóban nem lehet a TV nyakába varrni, de nem segít, ha folyton szembejön veled a csábítás, hogy édességet vagy gyors kaját egyél és alkoholt, kávét vagy üdítőt igyál, mert ezeket fogod kívánni tudat alatt is.

ezgif_com-video-to-gif_1.gif

Többet fogsz nassolni, ha képernyő előtt ülsz

A fenti két pontból egyenesen következik, hogy sokkal többet nassol az, aki TV-t néz. Legyünk őszinték, legtöbben nehezen képzeljük el a kedvenc sorozatunkat rágcsa nélkül, és ma már a mozihoz is kötelező tartozék a popcorn és az üdítő. De nincs ez másképp akkor sem, ha otthon focimeccset nézel, és szurkolsz a haverokkal, vagy valami csajos filmet nézed meg a barátnőkkel, igaz?

Te láttál már olyat, hogy valaki csak a mennyezetet bámulva elfogyasztott egy zacskó chipset?! Én még soha!

Hol az élmény? - kérdezheti a szervezeted

Velünk született ösztön, hogy vágyunk az evés által okozott boldogságra, ami egyébként örömhormon termelést is előidéz. Ennek a hormonnak számos jótékony hatása van a szervezetükre, tehát szükségünk van a teljes étkezési élményre.

Ha ettől megfosztod a szervezetedet, hiányt fog érezni, és több étel elfogyasztására fog sarkalni, hogy megkapja a jussát. Az étel ízén túl tehát az illata, színe, kinézete is fontos, amit TV-nézés közben alig észlelsz, mert nem az evésre és az előtted lévő ételre koncentrálsz. Ugye?

ezgif_com-video-to-gif.gif

Hosszabb film esetén még több étel

A diákok táplálkozási szokásairól készült tanulmányok azt is alátámasztották, hogy minél hosszabb műsort néztek, annál többet ettek. Szóval az sem mindegy, hogy 20 perces sorozatokat nézel, vagy egy-egy vacsorára egy komplett filmet is elfogyasztasz.

Bizony, a pocakod nem tud számolni, és minél jobban belefeledkezel egy-egy filmbe, annál kevésbé veszed észre, hogy már mennyit fogyasztottál, hiszen csak úgy csúszik... kényelmesen üldögélve.

Ha irodai munkát végzel, próbálj meg ne folyamatosan ülve dolgozni, hátha még nasi is kevesebb fog fogyni és te is sokat teszel az egészégedért, ha néha felállsz! Olvasd el az állva dolgozás előnyeit! Kattints! --->

A képernyő előtt ülve kevesebbet rágsz evés közben

"De ez miért is baj?" - kérdezhetnéd. Azért, mert aki kevesebbet rág, annak nem termelődik elegendő nyála. Tudom, undorítóan hangzik, de hidd el, jó ha evés közben nincs hiány a nyálból, ugyanis a nyál segíti az emésztési folyamatokat, amik már a szájban megkezdődnek. De hogy jobban megértsd, lássuk konkrétan, mivel is jár a sok nyál és a rágás:

  • Jobb lesz az emésztésed. Ha eddig székrekedési vagy puffadási gondjaid voltak, különösen ügyelj a rágásra!
  • Előbb bekövetkezik a teltségérzet, ezért kevesebbet fogsz enni! Huss, ronda zsírpárnák! Gondoltad volna, hogy ilyen egyszerűen is milyen sokat tehetsz az alakodért?
  • Az ételek tápanyag-felszívódása jobb lesz, így a szervezeted nem fogja folyton azt érezni, hogy szüksége van több vitaminra, ásványi anyagra, stb. Nem küld újra és újra üzenetet, hogy több kaját akar. És ez jó!

jc.gif

Ha így étkezel, előbb leszel éhes, és többet is fogsz enni

Kutatók arra keresték a választ, hogy hogyan hat a TV-nézés közbeni étkezés a napi kalóriabevitelre. A kutatási alanyok ugyanannyit kaptak enni, de a csoport egyik fele ezt TV-nézés közben fogyasztotta el, míg a másik fele nem nézhette az adást. Amikor végeztek az alanyok az ebéddel, a terembe sütiket tettek ki, és bárki, bármennyit fogyaszthatott belőlük. Anélkül, hogy a 16 hölgy tudott volna róla, megfigyelték a desszertfogyasztásukat. A kísérlet során megállapították, hogy a nyugodt körülmények között étkezők kevesebb édességet fogyasztottak.

A további rossz hír az, hogy nemcsak többet, de hamarabb is fogsz újra enni, ha így fogyasztod el az ebédet vagy a vacsorát.

Ugyanerre az eredményre jutott az az ausztrál kutatócsoport, amelyik nagyon hasonló tesztet végzett. A TV-néző társaság ebéd után 50%-kal többet evett a közös társalgóban, mint a csendes szobában étkezők. 50 százalék... azért valljuk be - így egymás között -, ez nagyon durva!

Kijelentették a kutatók, hogy a jelenségnek az az oka, hogy a résztvevők nem tudták felidézni, hogy pontosan mit fogyasztottak és a mennyiségre is hibásan emlékeztek. Brutál!

A TV-nézés lassít

Most nem arra gondolok, hogy a TV bámulása miatt nem lettem olimpikon, mert ötven sebből vérezne ez a kijelentés. Úgy értettem, hogy ha képernyő előtt ülve eszel, akkor eltereled a figyelmedet, ezért az agyad lassabban fog reagálni az elfogyasztott étel mennyiségére. Jóval később fog üzenetet küldeni arról, hogy jóllaktál, így túleheted magad. (Emlékszel? A kevés rágás miatt is hasonló gond léphet fel... erről már beszéltünk.)

A másik gond, hogy a kalóriaégetésben is csökkenni fog a teljesítményed, hiszen lassulni fog az anyagcseréd. Sajnos, ehhez még a számítógép előtt sem kell enned, elég a puszta nézése. Egy kutatás bebizonyította, hogy ha csak pihensz, sokkal több kalóriát égetsz el a nap végére, mintha a TV előtt kapcsolódnál ki, pedig a testhelyzet hasonló. Nekem tátva maradt a szám!

+1 probléma: az elhidegülés

Bár lassan kihalófélben van az a hagyomány, hogy minden este a vacsoraasztalnál összegyűlik a teljes család és beszélget egymással, én azért még halványan emlékszem rá és mi próbáljuk minél többször összehozni, a mai napit.

A párkapcsolatokra - és úgy általában a családi kötelékekre  - nincs jó hatással, ha ehelyett a régi szokás helyett mindenki elvonul a TV elé, és ott majszol. Az "egymástól távol, mégis együtt" élethelyzet kialakulásának megakadályozásában egy jó pont lehet, ha visszatérünk az alapokhoz, és a vacsival együtt a napi eseményeket is alaposan átrágjuk közösen.

Ha néha-néha előfordul, hogy a TV vagy a számítógép előtt eszel, az sem egészséges, de rendszeresen semmiképp se tedd! Nem az egyetlen oka a túlsúlynak, de sajnos nagymértékben hozzájárul. Jobb gátat szabni a folyamatnak, mielőtt rendszeressé válna ez a rossz szokás. 

Ha pedig már mégis elért a baj, és fájdalmaid vannak, vagy csak szeretnéd megelőzéni, akkor nézd meg, mi hogyan állunk a hátfájáshoz és derékfájáshoz! Elmondjuk, miben és hogyan tudunk segíteni úgy, hogy még élvezni is fogod! Eskü! :)

1 komment
2018. március 04. 20:13 - MasszázsCetli

A bejegyzés trackback címe:

https://masszazscetli.blog.hu/api/trackback/id/tr213715314

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

cardak1212 2018.03.07. 00:08:34

Azért ez nem feltétlenül van így. Én pl. pont akkor eszek gyorsan, ha közben nem nézek/olvasok semmit, mert akkor nincs semmi "érdekes" evés közben, ami legfoglalna.
süti beállítások módosítása