Ha a címről neked az jutott eszedbe, hogy "De hiszen minden asztal a lábán áll!", akkor - bár nem tévedtél - megnyugtatlak, hogy itt nem erről lesz szó! Egy konkrét asztal fajtát fogok most, kivesézni. Ha irodai munkát végzel vagy gyakran fáj a hátad, és kényelmetlen érzés költözik a derekadba az óráig tartó számítógépezés után, akkor nem árt tovább olvasnod!
Mi az az állóasztal?
Íróasztalt már évtizedek hosszú sora óta használunk... te is, én is. Nem egy bonyolult találmány: odaülünk elé egy székkel és hosszú órákig dolgozunk a tetején. Hát, az állóasztal is így működik, kivéve, hogy nem ülni kell előtte, mert magasabb, ezért a használatához állva kell maradnunk. (Ne is jusson eszedbe kötekedni... Igen, használhatnánk bárszéket hozzá, de nem fogunk! :P)
Úgy kell elképzelni, mint egy magasított konyhapultot. Néhány éve elkezdett terjedni az állóasztal-mánia a külföldi munkahelyeken, így egyre több cég vált, és teszi lehetővé az alkalmazottak számára a használatát. Van, ahol egy közös állóasztal van, és felváltva használhatják a dolgozók az irodában, de olyan melóhely is akad, ahol mindenki kap egy sajátot.
Jogos a kérdés, hogy miért van egyáltalán szükség az újításra, miért nem jó a megszokott irodai kombináció: az íróasztal egy székkel? Nem azért akartak váltani, mert hirtelen kifogytak az irodai görgős székekből, hanem a dolgozók munkakedve és egészsége miatt! Mindjárt mindent megértesz!
Akár megelőzésként, akár a fájdalom csökkentése érdekében
gyere és kövess facebookon, mert szuper egészségvédő tippekkel jövök még! ;)
Mit okoz az órákig tartó ülés?
Napestig lehetne sorolni azokat a káros hatásokat, amiket az órákig tartó merev ülés okoz az emberi szervezetben. Egyszerűen nem természetes! Egy tényleg rövid összefoglaló azokról a gondokról, amikért a sok ülés is felelős lehet. Talán nem is gondolnád, hogy ezek összefüggésben lehetnek azokkal a mumusokkal, amik téged is kínoznak. Íme a top 7:
- emésztési zavarok
- elhízás
- cukorbaj
- keringési zavarok
- izom- és kötőszöveti fájdalmak
- gerincproblémák
- porckorongsérv
Mit tapasznak azok, akik már használják az állóasztalt?
- hatékonyabbak végzik a munkájukat
- kávé nélkül is éberebbek, így egyre kevesebbet kávéznak (az egy másik téma, hogy mennyire jó, vagy miért rossz kávézni)
- az egészségügyi állapotukban jelentős javulást érnek el
- tehermentesíti a derékrészüket, az állandósult derékfájdalom enyhül
- egyszerűen jó érzés pózt váltaniuk (amit ülés közben hajlamosak vagyunk elfelejteni)
Milyen fajta állóasztalok léteznek?
Ritkán árulják csak álló funkcióval az ilyen berendezést, többnyire állítható magasságú darabok vannak forgalomban. Ez több okból is jó dolog.
Elsősorban azért mert te választhatod meg, hogy mikor ülnél és mikor állnál inkább munka közben, másodszor pedig azért, mert így be tudod állítani, hogy neked melyik magasság kényelmes, hogy támaszkodik fel az alkarod az asztal lapjára ideális szögben. Utóbbi persze csak akkor igaz, ha fokozatosan állíthatós az asztal, amit kinézel.
Többféle megoldás létezik az asztal lapjának emeléséhez. Az egyik talán legegyszerűbb a tekerőkarral való kézi állítás. Jobbos, balos vagy tetszőlegesen választható kivitelben is kapható. Ez egy 10 perces, gyors munkahelyi tornába is beilleszthető gyakorlat. Vannak szintén kézi megoldások, de tekerőkar nélkül, vess azokra is egy pillantást, ha a boltban jársz... mindenkinek más megoldás jön be!
Egy magyar fiatalember neve is összeforrt az állóasztallal. Torma Balázs álmodta meg a Springlift állóasztalt, ami nemzetközi sikereket is elért már. Az ő modelljének emeléséhez egy laza mozdulat elég, mert a munka oroszlánrészét egy gépezett végzi, és így könnyű mozgatni az asztal lapját .
Az okosasztal tudja, mikor kell felállnod
Természetesen létezik teljesen hightech állóasztal is. Könnyű belefeledkezni a munkába, különösen ha koncentrálsz... ugye, ismerős az érzés? Erre a problémára nyújt megoldást ez a hiperszuper termék. Ebben az esetben az asztalba épített elektronikai kütyü eldönti, hogy mikor ültél már túl sokat egyhuzamban és magától elkezdi felemelni az asztal tetejét. Menő, mi?
Ahhoz, hogy az asztal tökéletesen működjön és feleslegesen semmiképp, jelezni kell neki, hogy mikor van aktívan igénybe véve, így üres időben (amikor épp senki nem használja) nem mozog. Arról vitatkozhatnánk, hogy mennyire komfortos ez a megoldás. Szenzációs , hogy semmi odafigyelést nem igényel a részünkről, így nem lehet megfeledkezni a testhelyzet váltogatásáról, de lehet, hogy eleinte sikítófrászban törnék ki, ha bele vagyok merülve a munkába és egyszer csak elkezdene a bútor életre kelni.
Milyen áron kapható egy állóasztal, és hol lehet beszerezni?
Az erősen függ attól, hogy mennyire komoly és önálló asztalra vágysz. Ha egy mezei darab is megteszi, akkor érdemes ellátogatni a legközelebbi nagyobb bútoráruházba, vagy online átgörgetni a kínálatot. Az ilyen modellek ára 40-60 ezer Ft között kezdődik, és ennyit mindenképp megér az egészségünk, ugye?
Az elektromos megoldású, desingos darabokért már bizony komolyabban zsebbe kell nyúlni, mert ezek 150-400 ezer Ft között kaphatóak. Jó hír, hogy magyar netes oldalakról és házhoz szállítással is beszerezheted őket, így számunkra is nyitott a lehetőség (ráadásul így ki is próbálhatod, szinte minden kockázat és kötelezettségvállalás nélkül, hiszen, ha mégsem jön be, visszaküldheted).
Olcsó húsnak, híg lehet a leve
A viszonylag magas ár miatt hamar megjelentek az olcsóbb alternatívát nyújtó asztalra rakható segédeszközök. Ezek lehetnek fából vagy fémből. Ha nem mozognak maguktól, akkor érdemes meggondolni a használatukat, mert elég kényelmetlen fel- és lepakolászni róluk a holmikat, napjában több alkalommal is. Szerintem. Ezek szoktak a kezdeti lelkesedést követően a garázs egyik elfeledett sarkába kerülni (és esetleg a csalódás miatt nem veszünk profit sem), szóval csak óvatosan!
Mint oly sok esetben, itt is érdemes elgondolkodni egy szakember segítségén, és egyedi tervek alapján készíttetni egy álomállóasztalt. Sőt! Ha látsz magadban elég fantáziát, kézügyességet és kitartást, akkor akár saját darabot is készíthetsz!
Hogyan kell helyesen használni az állóasztalt?
Az első tanácsom az lenne, hogy mielőtt felemeled a munkafelületet, győződj meg róla, hogy a számítógép, telefon, fax és egyéb elektromos bizgentyűk vezetéke kellően hosszú-e. Elég drága teszt lenne, ha az emelés közben lezuhanna a laptop és ripityára törne.
A nem mozdítható állóasztalokat csak abban az esetben tudom jó szívvel ajánlani, ha van mellette egy hagyományos darab is, mert a fél napig tartó állás legalább olyan egészségtelen, mint a folyamatos ülés.
A nem mozdítható állóasztalokat időnként gyaloglópaddal is szokták kombinálni, vagy lépcsőzőre is állhatunk. Mondjuk egy tempósabb gyaloglás szerintem erősen akadályozza az üzleti telefonok bonyolítását, vagy a szalonképes szagmentes megjelenést a munkahelyen, de ez már egy másik téma. :)
Most akkor üljek vagy álljak?
A legkedvezőbb az ülő és az álló testhelyzetet cserélgetni. Ha valaki beszerez egy állóasztalt, akkor ügyeljen rá, hogy fokozatosan szoktassa hozzá a szervezetét a használatához. Először csak rövid ideig álljon munka közben, és egy hónap alatt érje el az ideális fele-fele arányú ülő és álló használatot.
A megszokott megoldások nem mindig a legjobbak, van hogy szükség van az újdonságokra. Légy nyitott és figyelj oda az egészségedre, mert az a legnagyobb kincsed! A problémák megelőzése mindig szerencsésebb, mint a kezelésük, így nem érdemes megvárni a fájdalom jelentkezését, higgy nekem!
Ha pedig már mégis elért a baj, és fájdalmaid vannak, vagy csak szeretnél dupla megelőzést, akkor nézd meg, mi hogyan állunk a hátfájáshoz és derékfájáshoz! Elmondjuk, miben és hogyan tudunk segíteni úgy, hogy még élvezni is fogod! Eskü! :)